Dürdane Ünver

DÜRDANE ÜNVER, 1948 yılında Eskişehir’de doğdu.

1968’ de eğitime başladığı İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden 1971 yılında mezun oldu. 1976 senesinde, Topkapı Sarayı Nakışhanesi’nde Ord.Prof.Dr.A.Süheyl Ünver Başkanlığı’nda, Azade Akar, Cahide Keskiner, Melek Antel, Semih İrteş yönetiminde tezhip eğitimi aldı. Hocası Gülbün Mesara nezaretinde kaatı’ ve minyatür eğitimine devam etti. 1976-2006 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Deontoloji Kürsüsü, Süheyl Ünver Nakışhanesi’ne bağlı olarak çalışmalar yaptı.

1978’den itibaren 4 kişisel, 250 den fazla karma sergiye katılan sanatçının çalışmalarının 50’si yurt dışında, 200 den fazlası yurtiçi koleksiyonlardadır. 1986 senesinde tezyinattaki çalışmalarına binaen kendisine hocası Ord.Prof.Dr.A.Süheyl Ünver tarafından icazet verildi.

TBMM Milli Saraylar bünyesinde Kaatı’ eğitmenliği yaptığı sırada hazırladığı 3 senelik Kaatı’ müfredatı bakanlıkça kabul görmüştür. 2018’de hazırladığı Kaatı’ müfredatı da Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2019 yılı itibari ile uygulanmaya başlamıştır. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın tertiplediği ‘’Çevre Değerleri Türk Minyatür Resmi’’ yarışmasında başarı ödülüne lâyık görüldü, aynı yıl Eskişehir Valiliği’nce ‘’Yunus Emre Sevgi Yılı Türk Minyatür’’ yarışmasında ikincilik ödülü aldı.

Çalışmalarına binaen 1990-2018 yılları arasında özel ve resmi kurumlar tarafından 30 adet plâket ve Teşekkür Belgeleri ile onurlandırıldı. ’’Uluslararası 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’’ ve ‘’Beyoğlu Belediyesi Uluslararası Gençlik Projesi’’ kapsamında proje grubu ile hazırladıkları 80 adet mezar taşı çalışması kabul gördü.

2012 yılında ‘’Uluslararası Cilt Sempozyumu’’nda proje grubuyla hazırladığı 40 adet cilt çalışması yer aldı.

Aynı yıl Riyad Türk Büyükelçiliği’nde, Suudi Kralı Abdülaziz Al Saud’un eşi prenses Hassa Al Shallan onuruna düzenlenen sergide 10 eseri ile yer aldı.

2013 yılında, davetli olduğu İstanbul Kongre Merkezi’ndeki ‘’All Arts İstanbul’’ fuarına grubuyla katıldı.

2015 de İtalya/Floransa’da davetli olduğu ‘’The Biennale Intenazionale d’Arte Contemporanea di Firenze’’ ye 3 eseri ile iştirak etti.

2015 yılında New York Islamic Arts grubu ile Free Library’de 3 adet,

2016 da Amerika/DCA’da 6 adet çalışması ile yer aldı.

2017 yılında Proje grubuyla başlattığı Yazı-yorum sergisi düzenledi.

2011 yılından itibaren Mimsanat Akademisi’nde öğrenci yetiştirmeye ve proje çalışmalarına devam etmektedir.

1990      Güzel Haliç Lioness Kulübü Teşekkür Belgesi

1991      Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın Başarı ödülü ve Belgesi

1991      Eskişehir Valiliği’nin ,Türk minyatür yarışmasının ikincilik ödülü ve Belgesi

1995      İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Kültür İşleri Daire Başkanlığı ‘Şeyh Galip Günleri’ Teşekkür Sertifikası

1996      Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Teşekkür Belgesi

1996      Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü Teşekkür Belgesi

1997      İstanbul Lions Kulübü Teşekkür Plaketi

2002      Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Teşekkür Belgesi

2002      T.C. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı Teşekkür Belgesi

2002      Türk Tıp Tarih Kurumu ve 38. Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi Başkanlığı Teşekkür Belgesi

2004      Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanlığı, VIII. Türk Tıp Tarihi Kongresi, Teşekkür Belgesi

2010      Fatih Belediye Başkanlığı Teşekkür Plaketi ve Tuğralı Kolyesi.

2010      İstanbul 2010, Avrupa Kültür Başkenti kapsamında İstanbul Yıldız Lions Kulübü Başkanlığı ,Teşekkür Plaketi ve Teşekkür Bayrağı

2010      Adana Büyük Şehir Belediyesi, ALTIN KOZA, ‘13 Kare Sanat Festivali’ Teşekkür Plaketi

2011      Tuzla Belediye Başkanlığı ve Tuzla Kaymakamlığı, ‘Gelenekten Geleceğe Türkiye Buluşmaları 1’’ Teşekkür Plaketi ve Teşekkür Belgesi

2012      Adnan Menderes Üniversitesi, Teşekkür Plaketi ve Teşekkür Belgesi

2012      Riyad Büyükelçiliği Teşekkür Belgesi,

2015      Geleceğin Ustaları,Geleneksel Sanatlar Yarışması plaketi

2016      Geleceğin Ustaları, Geleneksel Sanatlar Yarışması plaketi

2016      Türk Sanatının Yapı Taşları I, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü TeşekkürBelgesi ve Plaketi

2017      Türk Sanatının Yapı Taşları II, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü Teşekkür Belgesi ve plaketi

2018      T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü,19.Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması,Teşekkür Belgesi

Sanatçı, 2006 yılına kadar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı, ‘Süheyl Ünver Nakışhanesi’ne bağlı olarak tezhip, minyatür, Barut Ebrusu üzerine minyatür ve katı’ çalışmaları yapmıştır.

2004 – 2010 yılları arasında TBMM Genel Sekreterliği, Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘’ Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi’’, Kaatı’ Atölyesi’nde(Türk kâğıt oymacılığı) eğitim görevlisi olarak öğrenci yetiştirmiş, kendisine TBMM Başkanlığı tarafından ‘’TBMM Bilim ve Değerlendirme Kurulu, Sanat Danışmanlığı’’ payesi verilmiştir. 2008 – 2010 yılları arasında Klâsik Türk Sanatları Vakfı’nda eğitim görevlisi olarak kaatı’ dalında öğrenci yetiştirmiştir. 2006 senesinde hazırladığı raporla Kaatı’ sanatının, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak kabulünü sağlamıştır. Hâlen İsmek ve Halk Eğitim Merkezleri’nde sanatçının hazırlamış olduğu müfredat uygulanmaktadır. 2008-2010 tarihleri arasında Üsküdar/Doğancılar’daki’’ Klâsik Türk Sanatları Vakfı’nda’’ öğrenci yetiştirmiş, gördüğü lüzum üzerine her iki kuruluştan da ayrılmıştır.

Uluslararası 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’’ kapsamında, kendi atölyesinde proje grubu ile mezartaşları üzerine yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla kabul görmüştür. Aynı yıl, mezartaşları üzerindeki motiflerden müteşekkil 80 adet çalışmaları ‘’Beyoğlu Belediyesi Uluslararası Gençlik Projesi’’ kapsamına alınmıştır. 2011 yılında Ümraniye’deki Mimsanat Akademisi’nde katı’ eğitmenliğine başlamış, bir yandan öğrenci yetiştirirken, bir yandan da proje çalışmalarına devam etmiştir. Yurt çapında birçok üniversite, belediye, resmi ve özel kuruluşta katı’2012 yılında ‘’Uluslararası Cilt Sempozyumu’’ nedeniyle hazırlanan sergide, proje kapsamında grubuyla hazırladığı 40 adet cild çalışmaları yer almıştır. Aynı yıl Kasım ayında Suudi Arabistan kralı Abdülâziz Al Saud’un eşi prenses Hassa Al onuruna, Riyad Büyükelçiliği’nde düzenlenen sergiye şahsi 10 eseri ile katılmış, Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün ve prenses Hassa Al Shallan tarafından verilen Teşekkür Belgeleri ile onurlandırılmıştır. 2013 yılında, davetli olduğu İstanbul Kongre Merkezi’ndeki ‘’All Arts İstanbul’’ fuarına eserleriyle iştirak etmiştir. 2015 de İtalya/Floransa’da tertiplenen, davetli olduğu ‘’The Biennale Intenazionale d’Arte Contemporanea di Firenze’’ ye 3 kaatı’ çalışması ile katılmıştır. 2015 yılı Ekim ayında ‘’New York Islamic Arts’’ grubu ile birlikte Free Library’de(New York) 3 adet, 2016 yılında Amerika/DCA da 6 çalışması sergilenmiştir. 2016-2017 senelerinde Zonguldak/ Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü himayelerinde yapılan panel ve sergilerde 6 çalışması sergilenmiş, ‘’Türk Sanatının Yapı Taşları II’’isimli kitapta ‘’Kâğıdın Büyülü Hikâyesi:Katı’ ‘’yazısı yer almıştır. 2017 yılında Olgunlaşma bünyesinde, önümüzdeki sene hayata geçirilmesi düşünülen 5 yıllık yeni bir kaatı’ müfredatı hazırlamıştır.

2014 senesinde proje grubuyla hazırlamayı plânladığı kaatı’ yazılar konulu çalışmalarını yoğun çalışmaları nedeniyle 2018 Şubat ayında gerçekleştirebilmiştir.

Çok sayıda radyo ve televizyon programına katılan, mecmua ve gazetelerde röpörtajı olan, birçok yarışmada jüri üyeliği yapan Dürdane Ünver, kaatı’ ile ilgili bir kitabın hazırlanmasında yardımcı olmuştur.. Küçükçekmece Belediyesi Bünyesi’ndeki Sefaköy, Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde ve Sakarya Belediyesi, Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’ndeki, eğitimini asistanlarının verdiği Katı’Atölyelerinde, Kaatı’ Danışman hocalığı yapmaktadır. Hâlen, mezun ettiği öğrencileri ile kaatı’ çalışmalarını sürdürmekte olup, Mimsanat Akademisi’nde öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir..

Dürdane Ünver Galerisinden
Durdane-7
Durdane-8
Durdane-6
Durdane-5
Durdane-9
Durdane-4
Durdane-3
Durdane-2
Durdane-1
previous arrow
next arrow
Durdane-7
Durdane-8
Durdane-6
Durdane-5
Durdane-9
Durdane-4
Durdane-3
Durdane-2
Durdane-1
previous arrow
next arrow